Experimental groups of student's

Regulation on the criteria of selecting students for the experimental group

The list of students of experimental groups

1-year  
Group-101:
1. g.
Temirbek Dyusenbaiuly Abish;
2. g.
Daniyar Batyruly Aitkozhin;
3. g.
Asylzhan Yerzhanuly Arekov;
4. g. Baigeldy Talgatuly Abdesh;
5. g.
Aigerim Sabitbikyzy Bolatbek;
6. g.
Akerke Kairatkyzy Estemesova;
7. g.
Samal Sainovna Zhanenova;
8. g.
Danelya Didarovna Katrenova;
9. g.
Nazerke Nurmakhankyzy Kalman;
10. g.
Laura Kakimovna Mukangaliyeva;
11. g.
Moldir Erkinovna Mukyshbekova;
12. g.
Saltanat Yerkynyzy Omarova;
13. g.
Zhaukazyn Sabyrizyzy Sabyrova.

Group-102:
1. g. Aizhan Zhangazykyzy Bakytzhanova;
2. g. Zhanel Zhaiykkyzy Bengutova;
3. g. Tomiris Askarovna Bimaganova;
4. g. Erkezhan Beibitovna Gazizova;
5. g. Aigerim Abylkairovna Kayupova;
6. g. Aigerim Kusainova Sapargalikyzy;
7. g. Kuanysh Bolatuly Kusmanov;
8. g. Olzhas Aibekuly Mailykanov;
9. g. Akerke Nesipbaykyzy Nesipbay;
10. g. Aidos Darkhanuly Niyazbekov;
11. g. Fariza Alzhankyzy Nurmash;
12. g. Gulnur Nurlanova Slyamova;
13. g. Abunasyr Bauyrzhanuly Toktasyn.

Group-132:
1. g. Arailym Adilbekovna Adilbekova;
2. g. Zhansaya Rameshovna Alibekova;
3. g. Akbota Muratkyzy Aman;
4. g. Aliya Alikovna Aubakirova;
5. g. Dana Auezkhankyzy;
6. g. Dana Mnaidarovna Zhakupova;
7. g. Erik Utegenovich Zhumabayev;
8. g. Anna Dmitrievna Malysheva;
9. g. Balzhan Nurlanovna Mukanova;
10. g. Madina Amangeldinovna Muksheva;
11. g. Zhanerke Muratbekkyzy;
12. g. Shyngys Baurzhanovich Nurmagambetov;
13. g. Aigerim Rustembekovna Serpenova;
14. g. Assel Yermanovna Umirzakova;
15. g. Madina Nurlanovna Urazalina;
16. Zarina Evgenievna Yulamanova.

2-year
Group-228:
Valeology
1. g. Akbota Maratovna Badamshina
2. g. Akhan Tugeluly Bekimbetov
3. g. Sauran Erdesov Bakhytbekovich
4. c. Meruert Pazylbekkyzy Zholdasbek
5. g. Bakytkul Bauyrzhankyzy Kaiyrkhan
6. g. Inkar Birzhanovna Karipzhanova
7. g. Gaukhar Shakhmuratova Zhumabekkyzy
8. g. Alikhan Ardakuly Kobdabay
9. g. Temirlan Bakytbekuly Kylyshbekov
10. c. Temirkhan Yerlanovich Musagaliev
11. g. Tursynay Yerzhankyzy Sapargali
12. g. Ulzhan Tuleutaikyzy Tuleutai
13. g. Saltanat Yerbolatovna Tursynkhanova
14. g. Ainur Alimkyzy Kalzhanova
15.g. Zhasulan Baratbekuly Sarsenbek

Group-231:
Valeology
1. c. Assem Baisynovna Abikenova
2. g. Bakhtiyar Syrymovich Yelembayev
3. g. Symbat Samatovn Kassymova
4. c. Daniyar Vyacheslavovich Kussainov
5. g. Erbol Bekzatovich Namazbekov
6. g. Ilya Vladimirovich Nikitin
7. g. Miras Yerlanovich Sabitov
8. g. Sholpan Askarovna Sadykova
9. g. Leila Amirbekovna Khairullina
10. g. Sergey Sergeevich Zheng
11 g. Anara Askarovna Nursaitova
12 c. Khesna Tyurkel’
13. g. Dilyara Kairatkyzy Tuleutemir

Group-232:
• Medical history
• Biological fundamentals of the formation of  abnormal development
1. c. Aiym Meirashevna Abuova
2. g. Olzhas Duisenuly Aitzhan
3. g. Gulnaz Yeltaikyzy Bailova
4. g. Ulzhan Bolatpekovna Baisalbaeva
5. g. Moldir Nurlankyzy Zhamankulova
6. c. Ailin Zhenis
7. g. Aidana Mairambekkyzy Karimbayeva
8. g. Eldar Nurlanovich Mombayev
9. g. Rada Auezkhankyzy
10. g. Tamerlan Maratuly Kokush
11 c. Bakhyt Arlanovich Zhaksybayev

4-year

Group-453:
1. g. Olzhas Kairatuly Kenchibayev
2. g. Marat Serikovich Kusainov
3. g. Valentina Viktorovna Kyrlig
4. g. Bibinur Mukhtarkyzy Molshina
5. g. Dana Dzhambulovna Shamuratova
6. g. Adel Aleksandrovna Shutova
7. g. Victoria Aleksandrovna Yugai

Group-448:
1. g. Baltenge Kakanayevna Abdullina
2. g. Assem Maratovna Akimzhanova
3. g. Zhanar Kuatkyzy Alina
4. g. Akbota Zhambylovna Artykbayeva
5. g. Yerassyl Omyrbekuly Aubakirov
6. g. Zhanar Kydyrkhankyzy Bazarbayeva
7. g. Aigul Bolatkyzy Zhunusova
8. g. Zhambyl Dulatovich Kabdrashitov
9. g. Madina Rustembekkyzy Kaiptai
10. g. Assylzat Konysbayevna Konysbayeva
11. g. Akaisha Kassymzhankyzy Kulbayeva 
12. g. Aigerim Oteulikyzy Nurova
13. g. Samal Zhanatovna Toiynbekova

5-year
Fundamentals of plastic, reconstructive and aesthetic surgery of face and neck
Children’s ophthalmology  
Relevant issues of clinical hematology
Pathological anatomy of diseases of the fetus, newborn and child period
1. g. Lyailya Zhansultanovna Alpysbayeva
2. g. Sania Muratbekovna Baiturova
3. c. Sultan Muratovich Dzhumabayev
4. g. Nazrin Mushvig kyzy Zulfugaruly
5. g. Assel Kenzhebekovna Isatayeva
6. g. Gulnur Pakhradinovna Karsakova
7. g. Aida Erikovna Kabibulatova
8. g. Ainura Muratovna Mukhamedzhanova
9. g. Rustam Maratuly